Acasă Stiri Lista nominalizărilor la Annie Awards 2015

Lista nominalizărilor la Annie Awards 2015

8
0

boxtrolls-poster Lista nominalizărilor la Annie Awards 2015 Lista nominalizărilor la Annie Awards 2015 boxtrolls poster1Filmul de animaţie The Boxtrolls/ Boxtroli a primit cele mai multe nominalizări – 13 – la cea de-a 42-a gală a premiilor Annie Awards, distincţii care recompensează cele mai bune filme animate de cinema şi televiziune şi care indică, de obicei, câştigătorul premiului Oscar. Boxtroli va concura inclusiv la categoria supremă de la Annie Awards – „cel mai bun film de animaţie”.

La această gală vor fi decernate trofee în 36 de categorii pentru producţii animate de cinema, televiziune şi videoclipuri, dar şi pentru realizări individuale din domenii precum animaţia personajelor, design, efecte speciale, muzică, scenariu şi dublaj de voce.

Studiourile Disney au primit în total 30 de nominalizări şi sunt urmate în acest clasament de studiourile DreamWorks cu 15 nominalizări.

Actorul Ben Kingsley a fost nominalizat la categoria „cea mai bună voce” graţie interpretării personajului Archibald Snatcher din filmul „Boxtroli”.

Printre celelalte nominalizări ale acestui film se numără cele pentru „animaţie de personaje”, „design”, „scenariu” şi „regie”.

Filmul „Cum să îţi dresezi dragonul 2” a primit 10 nominalizări şi va concura cu „The Boxtrolls” la categoriile următoare: „cea mai bună animaţie de personaje”, „cele mai bune efecte animate” şi „cel mai bun film de animaţie”. Dean DeBlois a fost nominalizat la categoriile „cel mai bun scenariu” şi „cel mai bun regizor”.

Câştigătorul de la Annie Awards nu este întotdeauna recompensat cu Oscarul pentru cel mai bun film de animaţie. Cele două jurii au ales acelaşi învingător din 2001 până în 2006, când „Happy Feet” a câştigat premiul Oscar, după ce „Cars” se impusese la Annie Awards. De atunci însă, pelicula care a triumfat la Annie Awards a câştigat de obicei şi premiul Oscar, la fel ca în 2012, când ambele trofee au fost câştigate de animaţia „Rango”. La fel s-a întâmplat şi în 2014, când pelicula „Frozen” s-a impus la ambele gale.

În schimb, în 2011, premiul Annie a revenit peliculei „Cum să îţi dresezi dragonul”, în timp ce premiul Oscar a fost câştigat de „Povestea jucăriilor 3/ Toy Story 3”.

La fel s-a întâmplat şi în 2013, când Oscarul pentru cel mai bun film animat a revenit peliculei „Brave”, în timp ce premiul Annie pentru cel mai bun film animat a revenit producţiei „Wreck-It Ralph”.

Cea de-a 42-a gală Annie Awards va avea loc pe 31 ianuarie la Los Angeles.

Lista completă:

PRODUCTION CATEGORIES

Best Animated Feature

Big Hero 6 – Walt Disney Animation Studios
Cheatin’ – Plymptoons Studio
How to Train Your Dragon 2 – DreamWorks Animation
Song of the Sea – GKIDS/Cartoon Saloon
The Book of Life – Reel FX
The Boxtrolls – Focus Features/Laika
The LEGO Movie – Warner Bros. Pictures
The Tale of The Princess Kaguya – GKIDS/Studio Ghibli

Best Animated Special Production

Cosmos: A Spacetime Odyssey – Voyager Pictures LLC
Dawn of the Dragon Racers – DreamWorks Animation
How Murray Saved Christmas – Universal Television
Polariffic – Bent Image Lab
Toy Story That Time Forgot – Pixar Animation Studios

Best Animated Short Subject

Coda – 62 George Street
Duet – Glen Keane Productions
Feast – Walt Disney Animation Studios
Inside Homer – The Simpsons Couch Gag (Episode #549) – Acme Filmworks
Me and My Moulton – National Film Board of Canada
Silent – Creative Artists Agency
The Dam Keeper – Tonko House LLC
The Raven – Moonbot Studios

Best Animated TV/Broadcast Commercial

Citizen M: “Swan Song” – Stoopid Buddy Stoodios
Flight of the Stories – Aardman Animations
LEGO Batman 3: Beyond Gotham – Plastic Wax

Best General Audience Animated TV/Broadcast Production For Preschool Children

Doc McStuffins – Disney Channel / Disney XD
Peter Rabbit – Nickelodeon Animation Studio
Tumble Leaf – Amazon Studios
Wallykazam! – Nickelodeon Animation Studio
Zack & Quack – Zodiak Kids

Best Animated TV/Broadcast Production For Children’s Audience

Adventure Time – Cartoon Network
Gravity Falls – Disney Television Animation
Legend of Korra – Nickelodeon Animation Studio
Over The Garden Wall – Cartoon Network
Wander Over Yonder – Disney Television Animation

Best General Audience Animated TV/Broadcast Production

Archer – FX Networks
Back To Backspace – Cartoon Network Studios
Bob’s Burgers – Bento Box Entertainment
Rick and Morty – Starburns Industries, Inc.
Mike Tyson Mysteries – Warner Bros. Animation
Regular Show – Cartoon Network Studios
The Simpsons – The Simpsons

Best Animated Video Game

Forza Horizon 2 – Microsoft – Turn 10 Studios
Valiant Hearts: The Great War – Ubisoft
Child of Light – Ubisoft

Best Student Film

After School – Junyi Xiao
Dead Over Heels – Jose Matheu
El Coyote – Javier Barboza
Frog’s Legs – Katie Tamboer
My Big Brother – Jason Rayner
Tiny Nomad – Toniko Pantoja

INDIVIDUAL ACHIEVEMENT CATEGORIES

Outstanding Achievement, Animated Effects in an Animated Production

Michael Kaschalk, Peter DeMund, David Hutchins, Henrik Falt, John Kosnik – Big Hero 6 – Walt Disney Animation Studios
James Jackson, Lucas Janin, Tobin Jones, Baptiste Van Opstal, Jason Mayer – How to Train Your Dragon 2 – DreamWorks Animation
Fangwei Lee, Krzysztof Rost, Jihyun Yoon, Robert Chen – Mr. Peabody & Sherman – DreamWorks Animation
Mitul Patel, Nicolas Delbecq, Santosh Khedkar, Yash Argawal – Penguins of Madagascar – DreamWorks Animation
Augusto Schillaci, Erich Turner, Bill Konersman, Chris Rasch, Joseph Burnette – The Book of Life – Reel FX
Rick Sevy, Peter Vickery, Kent Estep, Peter Stuart, Ralph Procida – The Boxtrolls – Focus Features/Laika
Jayandera Danappal, Matt Ebb, Christian Epunan Hernandez, Danielle Brooks, Raphael Gadot – The LEGO Movie – Warner Bros. Pictures

Outstanding Achievement, Animated Effects in a Live Action Production

Steve Avoujageli, Atsushi Ikarashi, Pawel Grochola, Paul Waggoner, Viktor Lundqvist – Edge of Tomorrow – Sony Pictures Imageworks
Raul Essig, Karin Cooper, Rick Hankins, Owen Calouro – Noah – Industrial Light & Magic
Charles-Felix Chabert, Daniel La Chapelle, Spencer Lueders, Klaus Seitschek, Chris Messineo – The Amazing Spider-Man 2 – Sony Pictures Imageworks
Areito Echevarria, Andreas Soderstrom, Ronnie Menahem, Christoph Sprenger, Kevin Romond – The Hobbit: The Desolation of Smaug – Weta Digital
Michael Balog, Jim Van Allen, Rick Hankins, John Hansen – Transformers: Age of Extinction – Industrial Light & Magic
Jeremy Hampton, Daniel Stern, Edmond Smith III, Hiroshi Tsubokawa, Daniel Jenkins – X-Men: Days of Future Past – Digital Domain

Outstanding Achievement, Character Animation in an Animated Television/Broadcast Production

Don Crum – Toy Story That Time Forgot – Pixar Animation Studios
Carlo Vogele – Toy Story That Time Forgot – Pixar Animation Studios
Ken Kim – Toy Story That Time Forgot – Pixar Animation Studios
Michael Granberry – Tumble Leaf – Amazon Studios
Teresa Drilling – Tumble Leaf – Amazon Studios
Justin Nichols – Wander Over Yonder – Disney Television Animation

Outstanding Achievement, Character Animation in a Feature Production

Fabio Lignini – How to Train Your Dragon 2 – DreamWorks Animation
Steven “Shaggy” Hornby – How to Train Your Dragon 2 – DreamWorks Animation
Thomas Grummt – How to Train Your Dragon 2 – DreamWorks Animation
Ravi Kamble – Penguins of Madagascar – DreamWorks Animation
Travis Knight – The Boxtrolls – Focus Features/Laika
Malcolm Lamont – The Boxtrolls – Focus Features/Laika
Jason Stalman – The Boxtrolls – Focus Features/Laika

Outstanding Achievement, Character Animation in a Live Action Production

Daniel Barrett, Paul Story, Eteuati Tema, Alessandro Bonora, Dejan Momcilovic – Dawn of the Planet of the Apes – Weta Digital
Kevin Spruce, Dale Newton, Sidney Kombo, Chris Mullins, Brad Silby – Guardians of the Galaxy – Framestore
Eric Reynolds, David Clayton, Andreja Vuckovic, Guillaume Francois, Gios Johnston – The Hobbit: The Desolation of Smaug – Weta Digital

Outstanding Achievement, Character Animation in a Video Game

Mike Mennillo – Assassin’s Creed Unity – Ubisoft
Don’t Starve: Console Edition – Klei Entertainment Inc.
Alex Drouin – Child Of Light – Ubisoft

Outstanding Achievement, Character Design in an Animated TV/Broadcast Production

Andy Suriano – Disney Mickey Mouse – Disney Television Animation
Benjamin Balistreri – Wander Over Yonder – Disney Television Animation
Zac Gorman – Welcome to the Wayne – Nickelodeon Animation Studio

Outstanding Achievement, Character Design in an Animated Feature Production

Shiyoon Kim, Jin Kim – Big Hero 6 – Walt Disney Animation Studios
Timothy Lamb, Joe Moshier – Mr. Peabody & Sherman – DreamWorks Animation
Craig Kellman, Joe Moshier, Stevie Lewis, Todd Kurosawa – Penguins of Madagascar – DreamWorks Animation
Sang Jun Lee, Jason Sadler, José Manuel Fernandez Oli – Rio 2 – Blue Sky Studios
Tomm Moore, Marie Thorhauge, Sandra Anderson, Rosa Ballester Cabo – Song of the Sea – GKIDS/Cartoon Saloon
Paul Sullivan, Sandra Equihua, Jorge R. Gutierrez – The Book of Life – Reel FX
Mike Smith – The Boxtrolls – Focus Features/Laika

Outstanding Achievement, Directing in an Animated TV/Broadcast Production

Yuasa Masaaki, Eunyoung Choi – Adventure Time – Cartoon Network
Bryan Fordney – Archer – FX Networks
Jennifer Coyle & Bernard Derriman – Bob’s Burgers – Bento Box Entertainment
Aaron Springer – Disney Mickey Mouse – Disney Television Animation
Rob Renzetti – Gravity Falls – Disney Television Animation
Robert Alvarez, Ken Bruce, Larry Leichliter – Over The Garden Wall – Cartoon Network
Matthew Nastuk – The Simpsons – The Simpsons
David Thomas – Wander Over Yonder – Disney Television Animation

Outstanding Achievement, Directing in an Animated Feature Production

Don Hall & Chris Williams – Big Hero 6 – Walt Disney Animation Studios
Bill Plympton – Cheatin’ – Plymptoons Studio
Dean DeBlois – How to Train Your Dragon 2 – DreamWorks Animation
Tomm Moore – Song of the Sea – GKIDS/Cartoon Saloon
Jorge R. Gutierrez – The Book of Life – Reel FX
Anthony Stacchi & Graham Annable – The Boxtrolls – Focus Features/Laika
Phil Lord & Christopher Miller, Directors; Chris McKay, Co-Director – The LEGO Movie – Warner Bros. Pictures
Isao Takahata – The Tale of The Princess Kaguya – GKIDS/Studio Ghibli

Outstanding Achievement, Music in an Animated TV/Broadcast Production

Christopher Willis – Disney Mickey Mouse – Disney Television Animation
Peter Lurye, George Gabriel, Chris Gifford – Dora and Friends: Into the City! – Nickelodeon Animation Studio
Jay Vincent, Michael Kramer, Jeppe Riddervold, Erin Chapman – Lego Ninjago: Masters of Spinjitzu – Jam
Lolita Ritmanis, Kristopher Carter & Michael McCuistion – Marvel’s Avengers Assemble – Dynamic Music Partners
Nathan Barr & Lisbeth Scott – Tumble Leaf – Amazon Studios

Outstanding Achievement, Music in an Animated Feature Production

Nicole Renaud, Composer – Cheatin’ – Plymptoons Studio
John Powell, Jónsi – How to Train Your Dragon 2 – DreamWorks Animation
Danny Elfman – Mr. Peabody & Sherman – DreamWorks Animation
Bruno Coulais & Kila – Song of the Sea – GKIDS/Cartoon Saloon
Joe Hisaishi – The Tale of The Princess Kaguya – GKIDS/Studio Ghibli

Outstanding Achievement, Production Design in an Animated TV/Broadcast Production

Kara Vallow, Brent Woods, Lucas Gray & Andrew Brandou – Cosmos: A Spacetime Odyssey – Voyager Pictures LLC
Joseph Holt – Disney Mickey Mouse – Disney Television Animation
Narina Sokolova – Mickey Shorts – Disney
Kevin Dart, Chris Turnham, Jasmin Lai & Elle Michalka – The Powerpuff Girls – Cartoon Network
Antonio Canobbio, Khang Le, Mark Taihei, Howard Chen & Brandon Cuellar – Turbo FAST – DreamWorks Animation
Alex Kirwan, Chris Tsirigotis, Alexander Duckworth, Janice Kubo & Francis Giglio – Wander Over Yonder – Disney Television Animation
Erez Gavish – Zack & Quack – Zodiak Kids

Outstanding Achievement, Production Design in an Animated Feature Production

David James, Ruben Perez, Priscilla Wong, Timothy Lamb & Alexandre Puvilland – Mr. Peabody & Sherman – DreamWorks Animation
Adrien Merigeau – Song of the Sea – GKIDS/Cartoon Saloon
Simon Varela & Paul Sullivan – The Book of Life – Reel FX
Paul Lasaine, Tom McClure & August Hall – The Boxtrolls – Focus Features/Laika
Grant Freckelton – The LEGO Movie – Warner Bros. Pictures

Outstanding Achievement, Storyboarding in an Animated TV/Broadcast Production

Heiko Drengenberg – Disney Mickey Mouse – Disney Television Animation
Luke Weber, Alonso Ramirez Ramos, Neil Graf & Steve Heneveld – Gravity Falls – Disney Television Animation
Joaquim Dos Santos – Legend of Korra – Nickelodeon Animation Studio
Nathaniel Villanueva & Douglas Lovelace – Star Wars Rebels – Disney Channel / Disney XD
Brad Ableson, Matthew Faughnan & Stephen Reis – The Simpsons – Film Roman
Louise Smythe – Toy Story That Time Forgot – Pixar Animation Studios
Mark Ackland – Wander Over Yonder – Disney Television Animation

Outstanding Achievement, Storyboarding in an Animated Feature Production

Marc E. Smith – Big Hero 6 – Walt Disney Animation Studios
Truong “Tron” Son Mai – How to Train Your Dragon 2 – DreamWorks Animation
Piero Peluso – Planes: Fire & Rescue – Disneytoon Studios
John Hurst – Rio 2 – Blue Sky Studios
Rodrigo Castro – Rio 2 – Blue Sky Studios
Julian Nariño – The Boxtrolls – Focus Features
Emanuela Cozzi – The Boxtrolls – Focus Features/Laika

Outstanding Achievement, Voice Acting in an Animated TV/Broadcast Production

Bill Farmer as the voices of Goofy and Grandma – Disney Mickey Mouse – Disney Television Animation
Carlos Alazaraqui as the voice of Crocker – Fairly Oddparents – Nickelodeon Animation Studio
Seth Green as the voice of Robot Chicken Nerd – Robot Chicken – Stoopid Buddy Stoodios

Outstanding Achievement, Voice Acting in an Animated Feature Production

Cyndi Lauper as the voice of Nurse Cyndi – Henry & Me – Reveal Animation Studios
Andy Garcia as the voice of Eduardo – Rio 2 – Blue Sky Studios
Sir Ben Kingsley as the voice of Archibald Snatcher – The Boxtrolls – Focus Features/Laika
Dee Bradley Baker as the voice of Fish – The Boxtrolls – Focus Features/Laika

Outstanding Achievement, Writing in an Animated TV/Broadcast Production

Darrick Bachman – Disney Mickey Mouse – Disney Television Animation
Dave Tennant, David P. Smith, Chris Mitchell & Will Mata – The Powerpuff Girls – Cartoon Network
Rob LaZebnik – The Simpsons – 20th Century Fox
Tim Long – The Simpsons – 20th Century Fox
Steve Purcell – Toy Story That Time Forgot – Pixar Animation Studios

Outstanding Achievement, Writing in an Animated Feature Production

Robert L. Baird, Daniel Gerson & Jordan Roberts – Big Hero 6 – Walt Disney Animation Studios
Dean DeBlois – How to Train Your Dragon 2 – DreamWorks Animation
Will Collins – Song of the Sea – GKIDS/Cartoon Saloon
Irena Brignull & Adam Pava – The Boxtrolls – Focus Features/Laika
Phil Lord & Christopher Miller – The Lego Movie – Warner Bros. Pictures

Outstanding Achievement, Editorial in an Animated TV/Broadcast Production

Illya Owens – Disney Mickey Mouse – Disney Television Animation
Ernesto Matamoros – Dragons: Defenders of Berk – DreamWorks Animation Television
Mike Elias – Family Guy – Super 78
David Suther, Bradley Furnish & David Condolora – Toy Story That Time Forgot – Pixar Animation Studios
Todd Raleigh & Doug Vito – Turbo FAST – DreamWorks Animation

Outstanding Achievement, Editorial in an Animated Feature Production

Tim Mertens – Big Hero 6 – Walt Disney Animation Studios
John K. Carr – How to Train Your Dragon 2 – DreamWorks Animation
Dan Molina, Mark Keefer & Karen Hathaway – Planes: Fire & Rescue – Disneytoon Studios
Darragh Byrne – Song of the Sea – GKIDS/Cartoon Saloon
David Burrows, Todd Hansen, Doug Nicholas, Jonathan Tappin & Courtney O’Brien-Brown – The LEGO Movie – Warner Bros. Pictures

JURIED AWARDS

Winsor McCay Award: Didier Brunner, Don Lusk and Lee Mendelson for their career contributions to the art of animation
June Foray Award: Charles Solomon for his significant and benevolent or charitable impact on the art and industry of animation
Ub Iwerks Award: DreamWorks Animation’s Apollo Software for technical advancement that has made a significant impact on the art or industry of animation
Special Achievement Award: The Walt Disney Family Museum recognizing the unique and significant impact on the art and industry of animation

LĂSAȚI UN MESAJ

Please enter your comment!
Please enter your name here